Van vmbo naar WK-fotograaf: het verhaal van Rico Brouwer

We spreken met oud-leerling van Veluws College Cortenbosch (nu UGO) en succesvol fotograaf Rico Brouwer. Een verhaal over ontdekken, doorzetten en uiteindelijk je droombaan vinden. “Dus ik dacht: ik ga jou benaderen!”

Zo begon het gesprek met Rico, die meteen enthousiast was over dit interview. En wij ook! Want hoe mooi is het om te laten zien dat een vmbo-opleiding een geweldige start kan zijn van een succesvolle carrière?

Rico, nu 25 jaar, verliet Cortenbosch in 2015 en heeft sindsdien een indrukwekkend pad bewandeld. Maar dat ging niet zonder hobbels.

Van ICT naar de zijlijn van het voetbalveld

“Na mijn vmbo had ik echt geen idee wat ik wilde doen. Dus ik begon de mbo-opleiding Medewerker ICT, niveau 2. Computers leken me wel wat,” vertelt Rico. “Maar in datzelfde jaar kocht ik een camera, gewoon als hobby. Ik begon bij amateurclubs aan de zijlijn te fotograferen en werd er zo in meegezogen dat het mijn studie bijna kostte!”

Die hobby werd uiteindelijk zijn roeping. Ondanks de afleiding maakte Rico zijn studie af: “Ik dacht: als fotografie niets wordt, heb ik tenminste een diploma.” Maar fotografie werd wél wat. Sterker nog: het werd alles.

Van amateurclub naar WK in Qatar

“Ik begon bij CSV Apeldoorn en Columbia. Elk weekend was ik daar te vinden. Uiteindelijk ben ik benaderd door Soccrates Images en daar werk ik nu nog steeds, al bijna acht jaar.”

En dat werk bracht hem op bijzondere plekken. “Mijn meest indrukwekkende opdracht? Nederland – Argentinië op het WK in Qatar. Ik was teamfotograaf van Oranje en maakte alles mee wat zij meemaakten. Echt bizar!”

Fotograaf van het Nederlands elftal

Naast het vrouwenelftal heeft Rico ook anderhalf jaar gewerkt als fotograaf voor het Nederlands mannenelftal. “Dat was een geweldige ervaring, maar ook intens. Je bent veel bezig met alles eromheen: reizen, trainingen, teamactiviteiten. Uiteindelijk heb ik ervoor gekozen om me meer op clubvoetbal en internationale toernooien te richten, zoals de Champions League.”

“Als je van regelmaat houdt, moet je dit werk niet doen”

Het leven als sportfotograaf is allesbehalve saai. “Ik kan de avond van tevoren nog een bericht krijgen: ‘Morgen om 08:00 uur moet je in Spanje zijn.’ Dus ja, je moet flexibel zijn.” Toch heeft Rico nog een droom: “Een Champions League-finale fotograferen, dat lijkt me echt geweldig!”

Terugblik op de middelbare school

Zijn tijd op Veluws College Cortenbosch? “Eerlijk? Ik was niet de meest gemotiveerde leerling, maar ik ben trots dat ik mijn diploma heb gehaald. Het voelt als een bewijs dat doorzettingsvermogen en de juiste steun echt een verschil maken.” Rico heeft goede herinneringen aan zijn schooltijd: “Onze klas was klein, maar daardoor erg hecht. We kenden elkaar goed en hielpen elkaar waar nodig.”

Daarnaast speelde de docenten een belangrijke rol. “Mevrouw Gietema, die nu volgens mij mevrouw De Greef heet, was een geweldige docent. Ze bleef altijd rustig, wat echt indruk op me maakte. In een klas waar soms best wat gebeurde, zorgde zij voor balans. Ze wist hoe ze met ons moest omgaan zonder zich op te dringen. Dat vond ik bijzonder.”

Wat hij vooral merkt als hij nu naar UGO kijkt, is hoe het onderwijs veranderd is. “Toen ik op Veluws College Cortenbosch zat, wist ik niet wat ik wilde worden. Er was in die tijd weinig ruimte om verschillende richtingen te verkennen. Nu zie ik dat UGO veel meer focust op verkennend onderwijs en dat vind ik echt een goede ontwikkeling. Het helpt leerlingen om te ontdekken wat hen echt ligt.”

Ondanks zijn nonchalante houding richting schoolwerk, heeft hij er toch waardevolle lessen uit gehaald. “Ik was niet bezig met mijn toekomst, maar ik heb daar wel geleerd hoe belangrijk het is om een basis te hebben. En hoe belangrijk het is om dingen af te maken, ook als het niet altijd even leuk is.”

Van vmbo naar de top

Rico’s verhaal laat zien dat je niet altijd direct weet wat je wilt, en dat is oké. Soms ontdek je je passie pas later. Maar als je die eenmaal hebt gevonden, kun je ver komen. “Gewoon doen, uitproberen en kijken wat bij je past. Dat werkte voor mij ook.”

En die Champions League-finale? Wij zijn ervan overtuigd dat we Rico daar binnenkort met zijn camera zien staan. Rico, bedankt voor dit mooie interview!

Wil jij ook ontdekken wat je écht leuk vindt? Bij UGO (Dienstverlening en Producten) krijg je de ruimte om te ontdekken, te proberen en te groeien. Wie weet ben jij de volgende die een bijzonder verhaal heeft te vertellen! –

250313 RB19700